Rosnatka - Projekty

Naučná stezka Božídarské rašeliniště

V letech 1971 – 1974 byla vybudována naučná stezka Božídarské rašeliniště, byl postaven povalový dřevěný chodník dlouhý 2,5 km, který umožňoval navštívit nepřístupná místa v rašeliništi. „Od počátku stavby jsme zachraňovali dva návštěvníky, kteří vědomě sešli ze stezky, utonula zde jedna srna, jeden pes. Dalšího psa jsme zachránili,“ vzpomíná Rudolf Chlad.
 
Co je na stezce k vidění?
„Masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá, podle ní byl zvolen název našeho o. s. Můžete zde spatřit břízu zakrslou, pozůstatek z doby ledové. Pozorovat můžete mezi rašeliníky myš mokřadní s dlouhýma zadníma nohama a zmiji černou, která není v rašeliništi k rozeznání od okolí, a mnoho dalších zajímavostí místní krušnohorské fauny a flory.“
 
„Rosnatka se mnoho let starala o údržbu a opravy naučné stezky pro obec Boží Dar takzvaně na klíč. Kromě aktivních oprav a údržby  také  zajišťovala finanční prostředky na tyto opravy z fondu tehdejšího okresního a později krajského úřadu, lázní Jáchymov a menší částkou přispívala i obec Boží Dar, která v roce 2004, kdy sdružení Rosnatka začalo budovat bezbariérový chodník, vzala tuto aktivitu do svých rukou. Stezka nebyla potom čtyři roky přístupná, chodník neprůchozí a zničený.  Nyní je stezka po mnohamilionové rekonstrukci, kterou obec zrealizovala, opět přístupná návštěvníkům.“

 

Naučná stezka Blatenský příkop

Naučná stezka Blatenský příkop je dlouhá 12 km. Je určená pěším turistům, případně cyklistům. Příkop pochází z 16. století, přiváděl vodu z  Božídarského rašeliniště na Blatenský vrch, kde byla voda používána k těžbě tzv. krušením. Rozpálená hornina byla polévána vodou,  změnou teplot pak popraskala a dala se odtěžit krumpáčem. Na stezce je mnoho zastávek s popisem těžby, historie příkopu, geologie regionu a informací o lese. Mech rostoucí v potoce svědčí o absolutně čisté vodě. Stezku realizovalo sdružení Rosnatka jako projekt EU.

 

Skalky Strašidla
 
Mezi úspěšné projekty sdružení Rosnatka patří také vyhlášení a označení VKP Strašidla. Jedná se o skalní masiv oblíbený u horolezců. Pro ochranu masivu a ptactva, které zde hnízdí, bylo nutno provoz  horolezeckých aktivit omezit. Dohled nad masivem převzala spolu s Rosnatkou také Horská služba.
Proč Strašidla ?
„Podle legendy v noci straší na skalách zraněný horolezec. Jeho zranění svítí do noci rudou barvou.“

 

Referendum proti větrným elektrárnám

O. s. Rosnatka vyvolalo v roce 2005 referendum a zabránilo tak komerčnímu záměru výstavby větrných elektráren v těsné blízkosti Božího Daru. V současné době se průběžně vyjadřujeme  proti povolení kamionové přepravy ze Saska přes Potůčky a Pernink, což je rekreační oblast Krušných hor.
S přispěním o. s. Rosnatka se podařilo také rekultivovat rašeliniště u Perninku, které bylo komerčně odtěžováno, a kde těžaři nerespektovali podmínky dané ve smlouvě, že budou provádět průběžně rekultivaci.